Przyjęło się, że często żabo-podobne stworzenia nazywamy mianem żab. Jednak nie jest to właściwe określenie.
Jeśli chodzi o dokładny przykład, mam na myśli- ropuchę.
Żaby i ropuchy są ze sobą mylone, lub nazywane naprzemiennie. Mimo tego, że wcale nie są do siebie aż tak podobne.
Jeśli chodzi o ropuchy, są to zwierzęta o bardzo szerokim zasięgu geograficznym. Znaczy to, że występują w bardzo dużej ilości obszarów oraz, że te miejsca są zróżnicowane. Na skórze tych zwierząt występują zgrubienia, które mogą być w różnym kolorze oraz wielkości. Jest to zależne od gatunku.
Ropuchy są mięsożerne. Często nie są tak szybkie jak żaby, raczej są powolne oraz ociężałe. Niektóre gatunki dzięki grubej skórze przystosowały się do pustynnego trybu życia. Nie skaczą, raczej kroczą lub biegają. Jednak nie są one bezbronne. W skórze tych płazów występują gruczoły jadowe. Dzięki temu, mają również mało wrogów naturalnych. Większość ropuch prowadzi naziemny oraz nocny tryb życia.
Mimo różnic żaby i ropuchy, wyglądają dość podobnie. Często bywają mylone.
Jak odróżnić Żaby i Ropuchy?
Jeśli chodzi o żaby są one smuklejsze oraz mniejsze. Również, wydają się one bardziej płaskie. Ich skóra jest gładka i śliska. Żaby mają również bardziej uwydatnione, oraz umięśnione tyle kończyny, dzięki którym mogą skakać. Posiadają również błony między palcami, których ropucha nie posiada. Dzięki temu może swobodnie poruszać się w zbiornikach wodnych.
Natomiast ropuchy w odróżnieniu od żab, są masywniejsze. Wydają się grubsze. Ich skóra jest nierówna, przez brodawki, które ją okrywają. Przez to, że nie poruszają się tak samo jak żaby, ich tyle kończyny są krótsze.
Żaby i ropuchy składają jaja w wodzie. Skrzek jaki składają również się różni.
Po analizie stworzenia te nie są do siebie aż tak podobne jakby się to mogło wydawać. Mimo to są uroczymi stworzeniami. Trzeba też wiedzieć że wszelkie płazy, w Polsce objętę są ochroną. : )