Żaby w kulturze – kappa, oraz inne znaczenia

Żaby również mają swoje miejsce w kulturze. W Egipcie widziano w nich symbol odradzającego się życia oraz zmartwychwstania. W wierzeniach Greckich, symbolizowały wyrocznie. Jednak zazwyczaj były symbolem płodności. Wierzono, że dzięki swoim rechotaniem wzywały deszcz.

Jednak moją uwagę skupia symbol żaby, w kulturze japońskiej. Religia w Japonii opiera się na wierze w bóstwa przypominające zwierzęta czy też rośliny. Dlatego też postać ta przykuła moją uwagę.
Mowa o demonie zwanym Kappą(również- Rzecznym Chłopcem). Kappa, jest to złośliwy demon wodny. Przebywa on w lasach, rzekach jeziorach oraz na pustkowiach. Zasze jednak blisko zbiorników wodnych. Kappa, jest to istota bardzo złośliwa. Wabi swoje ofiary-czyli dzieci do rzek, aby je tam utopić. Jednocześnie lubi robić zwyczajne psikusy. Posiadają dużą siłę, jednak nie są zbyt bystre. Bardzo łatwo je przechytrzyć. Boją się ognia, dlatego też mieszkańcy wiosek często organizowali święta wraz z pochodniami bądź fajerwerkami.
Kappa to demon przypominający wzrostem kilkuletnie dziecko. Jeśli chodzi o wygląd, jest to połączenie żaby oraz żółwia. Może posiadać również łuski.

KP6

ee9d7e42f7a81d7f53e4550df1ffc3a5

Mimo swojego wyglądu trzeba na nie uważać. Nikt nie jest w stanie wygrać z nim starcia. Istnieje tylko jeden sposób aby wyjść ze spotkania z Kappą cało i zdrowo. Pomimo swojego psotniczego charakteru demony te są bardzo uprzejme- dlatego widząc go trzeba wykonać bardzo głęboki ukłon.
Ulubionym jedzeniem Kappy są ogórki . Dlatego często Japończycy wrzucali je do wody, lub zostawiali blisko zbiorników wodnych.
Jeśli chodzi o współczesną Japonie, Kappy stały się popularne. Można je spotkać w grach bajkach, a nawet literaturze. Chyba najbardziej znana nam bajka, w której pojawiają się te stworzenia są ,,Żółwie Ninja”. Przypominają nieco one Kappę.

Myślę, iż jest to dosyć interesujące ,że żaby mają swoje miejsce w kulturze. Jest to zwierzę, które nie zwraca na siebie zbyt dużej ilość uwagi. Przechodzi również, różne zmiany czy etapy życia. Można się pokusić o stwierdzenie, że jest to podobne do życia człowieka.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *